Taras z kostki brukowej – praktyczne i atrakcyjne rozwiązanie

Taras to ważny element domu. Uatrakcyjnia bryłę budynku oraz tworzy przestrzeń wypoczynkową łączącą część mieszkalną domu z podwórkiem i ogrodem. Warto zadbać o to, by był on praktyczny, atrakcyjny wizualnie i trwały.

Estetycznie i funkcjonalnie wykonany taras, wyposażony w atrakcyjne meble wypoczynkowe staje się idealnym miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Najwięcej jego zalet odkrywamy w sezonie wiosenno-letnim.

Odpowiednia lokalizacja tarasu

Taras to idealna lokalizacja do spotkań towarzyskich oraz przyjęć z rodziną i przyjaciółmi. Pozwala na przebywanie na zewnątrz budynku, w sąsiedztwie ogrodu, a jednocześnie bardzo blisko funkcjonalnych pomieszczeń domowych, takich jak kuchnia czy łazienka.

Aby taras stał się ozdobą domu oraz spełniał wszystkie swoje założenia funkcjonalne, warto zaplanować go już na etapie projektowania domu.

Mamy do wyboru kilka różnorodnych sposobów zbudowania tarasu.

Inne zastosowanie

Możemy zastosować taras murowany wykończony płytkami ceramicznymi, taras drewniany lub z deski kompozytowej. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, posiadającym wiele zalet, jest wykonanie tarasu z kostki brukowej.

Szeroki wybór kostek sprawia, że mamy dostępne wiele kolorów, kształtów i wykończeni powierzchni, co daje nam bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Możemy łatwo dopasować je do okładzin nawierzchni w ogrodzie, małej architektury oraz do elewacji i innych detali budynku, tak by wszystkie elementy tworzyły jednolitą i spójną całość.

Wygląd kostki brukowej

Kostki brukowe są estetyczne, praktyczne w utrzymaniu oraz odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Sam sposób wznoszenia tarasów z koski jest prosty i stosunkowo tani. Taras nie musi być powiązany z fundamentami budynku, nie wymaga betonowej wylewki, ani specjalistycznych klejów czy fug. Nie ma też potrzeby by przy jego budowie stosować kosztowne systemy hydroizolacji.

Taras z kostki brukowej budujemy bezpośrednio na gruncie.

Na przygotowanej podbudowie układamy płyty lub kostki brukowe, nie montując ich na stałe do podłoża. Tworzą one tzw. „nawierzchnię pływającą”. Dzięki temu możemy łatwo wymieniać uszkodzone elementy już w trakcie użytkowania tarasu.

Ten sposób ułożenia sprawia też, że delikatne ruchy kostki w sezonie zimowym, kiedy jest narażona na ujemne temperatury, nie są zagrożeniem dla trwałości i wyglądu tarasu. Zawsze warto kostki brukowe na tarasie poddać zabiegowi impregnacji. Zabezpieczy on materiał przed powstawaniem plam i ułatwi usuwanie wszelkich zabrudzeń.

Kostka brukowa i jej elegancki wygląd

Kostki brukowe przeznaczone na taras powinny wyglądać reprezentacyjnie, a jednocześnie pasować do pozostałych elementów nieruchomości. Na rozległych tarasach znakomicie prezentują się duże płyty betonowe. Pozwalają ona na tworzenie imponujących, jednolitych przestrzeni.

Producent kostki brukowej, firma Superbruk, oferuje wielkoformatowe betonowe Płyty Vip oraz Vip Łupek – dostępne w trzech kolorach (alhambra, granite i wenge) oraz w dwóch wykończeniach powierzchni (gładkim i strukturalnym).

Odpowiedni asortyment

Są one doskonałym budulcem dużych, atrakcyjnych tarasów w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie.

Kostki brukowe doskonale sprawdzą się również  przypadku tarasów o obłych kształtach. Zaokrąglone czy eliptyczne formy można łatwo zbudować z drobnych kostek brukowych w kształcie trapezu. W ofercie Superbruk znajdziemy je pod nazwą Pikolo.

Mamy do wyboru trzy warianty.

Pikolo z grupy Sun Line, najbardziej klasyczne, w kolorystyce opartej na ciepłych melanżach. Pikolo Stare miasto, poddane obróbce postarzającej, doskonałe do nieruchomości o sielskim i rustykalnym charakterze oraz eleganckie i nowoczesne Pikolo Płukane z charakterystyczną strukturą z odsłoniętego kruszywa.

Przeczytaj również: Schody z kostki brukowej – najlepsze rozwiązanie dla Twojego ogrodu


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak wybrać lokalizację tarasu?

Rozważania dotyczące lokalizacji tarasu powinny uwzględniać jego bliskość do domu i ogrodu, a także funkcjonalność i dostęp do światła słonecznego.

Dlaczego kostka brukowa jest dobrym wyborem na taras?

Kostka brukowa jest trwała, estetycznie atrakcyjna i łatwa w utrzymaniu, co sprawia, że jest doskonałym materiałem na taras.

Jakie są zalety kostki brukowej?

Kostka brukowa jest odporna na warunki atmosferyczne, łatwa do zainstalowania i oferuje szeroki wybór wzorów i kolorów.

Czy kostka brukowa wymaga specjalnego utrzymania?

Kostka brukowa jest łatwa w utrzymaniu, ale regularna impregnacja może pomóc w ochronie przed plamami i ułatwić czyszczenie.

Jakie są trendy w projektowaniu tarasów z kostki brukowej?

Nowoczesne trendy skłaniają się ku dużym, jednolitym przestrzeniom z eleganckimi, minimalistycznymi wzorami, często z wykorzystaniem kostki o różnorodnych teksturach i kolorach.