Schody z kostki brukowej – najlepsze rozwiązanie dla Twojego ogrodu

Schody to bardzo ważny element architektury ogrodowej. Są niezbędne na działkach, na których występują różnice poziomów. Mają za zadanie nie tylko ułatwiać przemieszczania się, ale także stają się ozdobą i urozmaiceniem przestrzeni. Ważne jest to, aby były funkcjonalne i komponowały się z aranżacją i stylem całej posesji.

Funkcje schodów

Schody w ogrodzie pełnią rozmaite funkcje. Niwelują naturalne nierówności terenu, mogą różnicować
w zamyśle podzieloną przestrzeń (np. na część użytkową i rekreacyjną), ułatwiają zejście z podwyższonych ganków czy tarasów.

Schody mogą mieć też wiele walorów estetycznych.

Zmyślnie zaprojektowane i wkomponowane w przestrzeń często stają się jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych posesji.

Istotne jest, by były funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu. Schody ogrodowe nie powinny być bardzo wysokie, a ilość stopni zbyt duża. Jeżeli ukształtowanie wymusza zastosowanie więcej niż 5 stopni,
to powinny one zostać rozdzielone spocznikiem, który optycznie je spłaszczy i ułatwi chodzenie.

Praktyczny produkt

By schody były one ergonomiczne, ich konstrukcja musi odwoływać się do naturalnego rytmu chodu
i długości kroku człowieka. Najwygodniejsze są te, zbudowane z nieparzystej liczny stopni. Określając rozmiar stopni pamiętajmy, aby suma wymiarów ich wysokości i dwu krotności szerokości oscylowała w granicach 61-65 cm.

Da to gwarancję płynnego rytmu poruszania się po nich. Gdy chcemy na naszej posesji zastosować ułatwienia w komunikacji dla osób niepełnosprawnych, schody musimy zamienić na podjazdy w formie pochylni. Muszą być one jednak bardzo bezpieczne – odpowiednio szerokie, o łagodnym spadku, nie większym niż 6°.

Funkcjonalność produktów i ich zastosowanie

Na wygląd i funkcjonalność schodów silnie wpływa materiał, z którego są wykonane. Należy wziąć pod uwagę właściwości użytkowe budulca oraz ofertę dostępnych elementów uzupełniających, ale także wygląd i dopasowania do innych fragmentów naszej posesji – okładzin nawierzchni, elewacji budynku, stolarki, dachu, ogrodzenia i roślinności.

Do budowy schodów ogrodowych świetnie sprawdzi się kostka brukowa. Jest bardzo trwała, łatwa w utrzymaniu czystości, odporna na warunki atmosferyczne i elastyczna w projektowaniu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Kostka brukowa jest materiałem bardzo plastycznym. Wybór drobnych, trapezowatych elementów pozwoli nam w prosty sposób na zrealizowanie projektu schodów o zaokrąglonym kształcie, natomiast wielkoformatowe płyty mogą pełnić rolę jednolitych stopnic.

Wygląd kostki brukowej na konkretnej powierzchni

Kostka brukowa, ma niepodważalne walory estetyczne.

Mamy do wyboru mnogość kształtów, formatów, faktur i odcieni. Można z niej budować estetyczne schody, które będą jednorodnym, płynnym przedłużeniem nawierzchni tarasu, ogrodowej ścieżki czy podjazdu. Możemy więc uzyskać spójną kompozycje aranżacyjną na całej powierzchniowi naszej działki.

W ofercie firmy Superbruk znajdziemy wiele kolekcji kostek brukowych, które doskonale pasują jako budulec schodów ogrodowych. Jeśli poszukujemy eleganckich rozwiązań premium możemy zastosować wielkoformatowe Płyty Vip, w ogrodach rustykalnych sprawdzi się postarzana gama kostek Stare Miasto, natomiast do ogrodów nowoczesnych doskonałe będą Szlachetne Kostki Płukane.

Mamy dla Ciebie gotowe propozycje

Ponadto Superbruk proponuje nam wiele kostek zainspirowanych naturą, o klasycznym wzornictwie czy produktów inwestycyjnych. Istotne jest, że w ofercie producenta znajdziemy także pasujące materiały uzupełniające, które ułatwią budowę schodów, zwiększą ich wytrzymałość i nadadzą im atrakcyjny wygląd. Są to

  • kostki krawężnikowe,
  • łukowe i proste obrzeża,
  • palisady,
  • i panelowe obrzeża palisadowe.

Do budowy schodów z kostki brukowej warto zatrudnić doświadczonego i fachowego brukarza, który w precyzyjny sposób zadba o zachowanie wszystkich poziomów, pionów i proporcji.

Wykonawca jest odpowiedzialny za właściwe przygotowanie podłoża, ułożenie samej kostki oraz o brzegowianie stopni. Tak, by ogrodowe schody z kostki brukowej spełniły swoja rolę funkcjonalną i zachwycały atrakcyjnym wyglądem.

Nie martw się wyborem

W przypadku wątpliwości, co do doboru kostki brukowej właściwej do zastosowania na schodach zewnętrznych oraz problemach związawszy z projektowaniem czy wykonawstwem możemy skorzystać z pomocy ekspertów.

Rad chętnie udzielą specjaliści z firmy Superbruk. Można skontaktować się z nimi bezpośrednio w siedzibie firmy Hryniewicze 75/5 16-061 Juchnowiec Kościelny, a także telefonicznie pod numerem +48 (85) 745 40 28 lub mailowo – superbruk@superbruk.com.pl.