Najczęściej zadawane pytania

1. Jak obliczyć, ile potrzebujemy kupić kostki brukowe? Kostka brukowa jak wyliczyć?

Używając naszego kalkulatora w łatwy sposób obliczysz, ile potrzebujesz zakupić kostki brukowej – KLIKNIJ

2. Czy Kostka brukowa posiada gwarancję?

Tak, ABW Superbruk gwarantuje 3 letnią gwarancję na wszystkie produkty dostępne w ofercie – https://www.superbruk.com.pl/reklamacje/

3. Jaka jest cena kostki brukowej?

Cena kostki w dużej mierze zależy od specyfikacji technicznej produktu, dlatego tez zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem – https://www.superbruk.com.pl/cennik/

4. Co to są wykwity wapienne?

Biały osad pojawiający się na powierzchni kostki to naturalny proces związany z dojrzewaniem betonu, czyli materiału, z którego wykonane są wyroby brukowe. W wyniku dojrzewania (twardnienia) betonu oraz zachodzących reakcji chemicznym powstaje związek wodorotlenku wapnia, który w obecności wody wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu. Produktem tej przemiany jest węglan wapnia, który objawia się białym, trudno rozpuszczalnym osadem tzw. Wykwitem wapiennym. Cały ten proces, jak wspomniano, jest związany z naturalnymi reakcjami wiązania cementu i nie wpływa na jakość ani właściwości wyrobów.

5. Co to jest hydrofobizacja?

Jest to technologia, która polega na specjalnej obróbce mieszanki betonowej, dzięki której następuje redukcja wchłaniania wilgoci przez kostki betonowe pochodzącej z opadów deszczów lub wody znajdującej się w gruncie.

6. Czy kostki są odporne na mróz i sól?

Wyroby ABW Superbruk spełniają wymagania w tym zakresie europejskim norm. Wszystkie Deklaracje są dostępne i do pobrania na naszej stronie internetowej  – https://www.superbruk.com.pl/deklaracje-aktualne/

 

7. Jaką grubość kostki wybrać?

Zanim przystąpimy do projektowania nawierzchni, należy dobrać odpowiednią grubość kostki brukowej:
– na chodniki dla pieszych i przydomowe tarasy – od 4 cm,
– na nawierzchnie o mało intensywnym ruchu pojazdów osobowych – 6 lub 8 cm,
Należy jednak pamiętać, że wytrzymałość nawierzchni z kostki jest ściśle uzależniona od podłoża, na którym została ułożona. Im podłoże jest twardsze, tym szerzej i głębiej rozchodzą się siły nacisku oraz naprężenia. W praktyce oznacza to, że nawet kostka niewielkiej grubości, ułożona na bardzo twardym gruncie, wytrzymywać będzie stosunkowo duże obciążenia i odwrotnie – gruba kostka ułożona na źle utwardzonym gruncie, nie stanowi gwarancji trwałej i wytrzymałej nawierzchni.

8. Jaki kolor kostki wybrać?

Dobierając kolorystykę kostki, powinno się brać pod uwagę wygląd ogrodzenia, elementów małej architektury, a przede wszystkim elewację i styl budynku. Użycie barwnej kostki umożliwia tworzenie efektownych wzorów i podkreślenie wybranych fragmentów nawierzchni. 

9. Czym można czyścic zanieczyszczona kostkę brukową?

Temat dość obszerny więc zachęcamy do lektury na naszej stronie internetowej https://www.superbruk.com.pl/zabrudzenia-kostki-brukowej-jak-czyscic-i-zapobiegac/

10. Jakiej szerokości powinna być opaska wokół domu z kostki brukowej?

Uważamy, żeby dość swobodnie chodzić po opasce w koło domu musi ona mieć minimum 80 cm. Wygodnie jest, nawet gdy ma 100 – 150 cm.

11. Po co są palisady ogrodowe?

Palisada to element małej architektury ogrodowej, który pełni rolę specjalnego ogrodzenia, płotka lub otoczki. Dzięki niej możesz oddzielić od siebie różne rodzaje podłoża w ogrodzie – zielone strefy służące do wypoczynku, zielniki oraz pojedynczo nasadzone rośliny.

12. Do czego stosowane się płyty ażurowe?

Popularnym materiałem stosowanym w otoczeniu domu są płyty ażurowe z betonu. Bardzo dobrze sprawdzają się jako umocnienia skarp.

13. Czy można zrobić taras z kostki brukowej?

Tak, kostki brukowe są estetyczne, praktyczne w utrzymaniu oraz odporne na warunki atmosferyczne, a sam sposób wznoszenia tarasów z kostki jest prosty i stosunkowo tani.  Taras nie musi być powiązany z fundamentem budynku, nie wymaga specjalnych klejów czy betonowej wylewki. Taras taki budujemy bezpośrednio na gruncie. Wystarczy, że na przygotowanej podbudowie ułożymy kostki lub płyty betonowe, nie ma potrzeby montować ich na stałe do podłoża zostawiając tzw. „nawierzchnię pływającą”. Taki sposób ułożenia sprawi, że delikatne ruchy kostki w sezonie zimowym, kiedy występują niskie temperatury, nie są zagrożeniem dla trwałości i wyglądu tarasu, a dodatkowe zabezpieczanie kostki impregnatem zapewni jej długie użytkowanie bez uporczywych plam i wszelkich.

14. Na czym kłaść płyty chodnikowe? Na podsypce czy na piasku?

Płyty układamy na podsypce. Podsypka powinna być bardzo dobrze ubita do odpowiedniego poziomu, aby była twarda jak skała. Następnie układamy płyty. Po ułożeniu wyrównujemy różnicę w wysokościach poprzez dobicie ręczne (kawałek deseczki, młotek gumowy). Nie zagęszczamy mechanicznie. Następnie zamulamy piaskiem.