Zabrudzenia kostki brukowej – jak czyścić i zapobiegać

Kostka brukowa to estetyczny i trwały materiał wykończenia nawierzchni zewnętrznych. To właśnie dzięki swoim cechom zyskała wielką popularność i powszechnie gości w ogrodach, podwórkach i przestrzeni miejskiej. Z uwagi na fakt, że jest układana i eksploatowana na zewnątrz, jest narażona na rozmaite zabrudzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Przygotowaliśmy zestaw porad dotyczących usuwania zabrudzeń oraz pielęgnacji kostki.

Kostka brukowa – piękna po zimie

Kostka brukowa jest najbardziej narażona na zabrudzenia podczas jesieni i zimy. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym często zalegający śnieg i lód, liście, pozostałości zwiędłych roślin, ziemia, osady – wszystko to może negatywnie wpłynąć na wygląd kostki brukowej.

Wiosna to odpowiedni czas na odnowę naszej nawierzchni. Aby kostka po zimie nadal cieszyła oko estetycznym wyglądem, należy odpowiednio o nią zadbać.

Kostkę należy dokładnie zamieść, najlepiej przy pomocy sztywnej, twardej szczotki i usunąć wszelkie pozostałości po sezonie zimowym takie jak piasek, liście czy odpadki. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie myjki ciśnieniowej, która potrafi bardzo dokładnie i szybko oczyścić brukową nawierzchnię.

Wysokie ciśnienie wody usuwa większość plam i zabrudzeń, bez konieczności zastosowania środków chemicznych.

Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Zabrudzenia z tłuszczów (np. z olejów samochodowych czy jadalnych) są nieestetyczne i najtrudniejsze do usunięcia z kostki brukowej. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na efekt końcowy ich usuwania jest czas.

Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa, że uda nam się uniknąć trwałych zabrudzeń na powierzchni kostki lub przynajmniej je zminimalizować. Tłustą plamę na kostce brukowej najlepiej zasypać piaskiem, który wchłonie oleistą ciecz. Następnie pozostałe zanieczyszczenie obficie spłukujemy ciepłą wodą zmieszaną z domowym środkiem myjącym (np. płynem do mycia naczyń).

Jeżeli plamy są szczególnie uporczywe i nasze wysiłki, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możemy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne o właściwościach odtłuszczających. Przy ich stosowaniu należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Stosując wszelkie środki chemiczne, warto wcześniej sprawdzić, jak kostka reaguje w połączeniu z wybranym środkiem, aby nie spowodować nieestetycznych przebarwień na materiale. 

Jak usunąć mchy i porosty z kostki brukowej?

Mech na kostce brukowej pojawia się zazwyczaj w szczelinach pomiędzy kostkami oraz na ich powierzchni. Jego rozrostowi sprzyja duża wilgotność i ograniczony dostęp światła. Gdy nawierzchnia ma słabą przepuszczalność i w niewielkim stopniu odprowadza wodę, wtedy zjawisko to się nasila. Mchy i zielone osady należy usuwać z kostki brukowej nie tylko ze względów estetycznych.

Kostki pokryte mchem stają się bardzo śliskie i niebezpieczne w użytkowaniu. Dlatego warto usuwać te naleciałości przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo. W tym przypadku podobnie jak w pielęgnacji kostki brukowej po okresie zimowym doskonale sprawdzi się zastosowanie myjki ciśnieniowej.

Wykorzystując myjkę wraz z dedykowanymi środkami chemicznymi, które pomagają usunąć mchy i porosty oraz zapobiegają ich rozrostom w przyszłości, skutecznie pozbędziemy się niechcianego osadu z kostki brukowej.

Usuwanie zabrudzeń poremontowych z kostki brukowej

Najlepiej, gdy układanie kostki brukowej jest ostatnim etapem remontu lub budowy nieruchomości. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji koniecznie należy zadbać o zabezpieczanie kostki brukowej przed zabrudzeniami.

Plamy z zapraw, farb czy tynków są bowiem trudne do usunięcia. Gdy się pojawią, należy reagować możliwie jak najszybciej. Najskuteczniejsze będzie mechaniczne usuwanie zabrudzeń z kostki. Trzeba jednak pilnować, aby nie uszkodzić przy tym powierzchni kostki.

W sytuacji, gdy zabrudzenia poremontowe okazują się jednak niemożliwe do usunięcia domowymi metodami, pozostaje nam zabieg piaskowania kostki brukowej wykonywany przez wyspecjalizowanego fachowca.

Jak z kostki brukowej usunąć wapienne wykwity, białe osady?

Na powierzchni kostek brukowych może pojawić się biały osad. Są to wapienne wykwity – powstające w wyniku procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w materiałach betonowych.

Jest to naturalne zjawisko, a wykwity pod wpływem wody (np. opadów deszczu) wypłukują się i znikają samoistnie. Jeśli jednak nie chcemy czekać na deszcz i chcielibyśmy pozbyć się osadów szybciej, możemy to zrobić, stosując specjalistyczne środki chemiczne na bazie kwasów. Należy pamiętać przy tym, aby najpierw sprawdzić, jak kostka brukowa reaguje na zastosowany środek. Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie środka w mało widocznym miejscu i obserwowanie ewentualnej reakcji materiału.

Impregnacja kostki brukowej

Mając na uwadze dobry wygląd nawierzchni z kostki brukowej, warto rozważyć zastosowanie zabiegu impregnacji. Proces ten polega na pokryciu kostek specjalistycznym impregnatem, który tworzy na ich powierzchni ochronną warstwę i zabezpiecza przed nadmiernym wnikaniem wody oraz zabrudzeń.

Środki impregnujące kostkę brukową mają wiele zalet. Wpływają na zmniejszenie wchłaniania wilgoci – co zwiększa właściwości mrozoodporne kostki brukowej, zabezpieczają przed blaknięciem kolorów oraz ograniczają pojawianie się wykwitów wapiennych, a także rozrost mchu i porostów.

Betonowa kostka brukowa jest sama w sobie materiałem funkcjonalnym, wytrzymałym i charakteryzującym się wysoką odpornością na niekorzystne warunki pogodowe i uszkodzenia. Zastosowanie się do powyższych porad naszych ekspertów pozwoli zachować wysoką jakość użytkowania i sprawi, że nawierzchnia z kostki brukowej przez długie lata będzie cieszyła oko estetycznym wyglądem.

Przeczytaj również: Własny kawałek podłogi – praktyczny i wytrzymały betonowy taras


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak zadbać o kostkę brukową po zimie?

Po zimie kostkę brukową należy dokładnie zamieść, najlepiej używając sztywnej, twardej szczotki, aby usunąć pozostałości po sezonie zimowym, takie jak piasek, liście czy odpadki. Można również zastosować myjkę ciśnieniową, która skutecznie oczyści nawierzchnię bez konieczności używania środków chemicznych.

Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?

Tłuste plamy najlepiej zasypać piaskiem, który wchłonie tłuszcz, a następnie obficie spłukać ciepłą wodą zmieszaną z domowym środkiem myjącym. W przypadku trudnych plam można użyć specjalistycznych środków chemicznych o właściwościach odtłuszczających, zachowując ostrożność.

Jak pozbyć się mchów i porostów?

Do usuwania mchów i porostów zaleca się użycie myjki ciśnieniowej, ewentualnie z dodatkiem dedykowanych środków chemicznych, które pomagają w usuwaniu i zapobieganiu ich rozrostowi.

Jak radzić sobie z zabrudzeniami poremontowymi?

Zabrudzenia poremontowe najlepiej usuwać mechanicznie, dbając o nieuszkodzenie kostki. W przypadku trwałych zabrudzeń można zastosować piaskowanie przez specjalistę.

Jak usunąć wapienne wykwity z kostki brukowej?

Wapienne wykwity można usunąć stosując specjalistyczne środki chemiczne na bazie kwasów, zaleca się jednak najpierw test na mało widocznym obszarze.